2008 Öss Sınav Sonuçları, Öss Tercihleri, 2008 Öss ek yerleştirme, Öğrenci Seçme Sınavı

ÖSS de baraj sistemi değişti

Posted on: July 6, 2008

ÖK üniversiteye girişte daha önce önlisans ve açıköğretim için 160 olan taban puanını 145′e, lisans programları için ise 185 olan taban puanını 160 olarak değiştirdi.

YÖK Genel Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, üniversitelerin kontenjanlarının daha etkin kullanılabilmesi amacıyla ÖSYM’nin önerilerinin değerlendirildiği belirtilerek, önlisans ve açık öğretim için ÖSS taban puanının 145, lisans programlarının ise 165 olarak yeniden belirlendiği ifade edildi.

Öte yandan, bazı üniversitelerin fakültelerine dekan ataması da yapıldı. Buna göre Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine Prof. Dr. Mehmet Sami Denker, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne Prof. Dr. Ahmet Korkut Tuna, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesine Prof. Dr. Tahsin Akalp, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine Prof. Dr. Kubilay Aktulum atandı. Ayrıca Kayseri’de kurulmak istenen Melikşah Vakıf Üniversitesi’ne ilişkin sunumun izlendiği ve
üniversitenin kurulmasıyla ilgili olarak olumlu görüşün Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirilmesine karar verildiğinin kaydedildiği açıklamada, aday belirleme seçimleri yapılan 21 üniversitenin rektör adaylarının YÖK Genel Kurul’daki oylamanın 21-22 Temmuz tarihlerinde yapılmasına karar verildiği bildirildi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, toplantının öğleden sonraki oturumuna katılmış üniversiteye girişteki taban puanlarının değiştirilmesi için 3 öneride bulunmuştu. Yarımağan’ın sözkonusu önerilerinden ilkinin kabul edildiği öğrenildi.

Mevcut düzenlemede, öğrenciler ön lisans tercihi yapabilmesi için ÖSS’den en az 165, lisans tercihi yapabilmesi için ise 185 puan alması gerekiyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

En Fazla Tıklananlar

Blog Stats

  • 1,270,215 hits
Advertisements
%d bloggers like this: