2008 Öss Sınav Sonuçları, Öss Tercihleri, 2008 Öss ek yerleştirme, Öğrenci Seçme Sınavı

Bursa’nın Oks ve ÖSS’de Geride Kalması Eğitimcilerin Tepkisine Neden Oldu

Posted on: July 15, 2008

Bursa’nın, Geçtiğimiz Hafta Sonu Açıklanan Orta Öğretim Kurumları Sınavı (Oks) ve Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Sonuçlarında Geçtiğimiz Yıllara Oranla Geriye Düşmesine Eğitimciler Tepki Gösterdi. Eğitimde Acilen Sert Tedbirlerin Alınmasını İsteyen Eğitim Sendikaları, Eğitimdeki Başarısızlığın Şehir Gündemine Getirilmesini İstiyor. Bursa’nın, geçtiğimiz hafta sonu açıklanan Orta Öğretim Kurumları Sınavı (OKS) ve Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçlarında geçtiğimiz yıllara oranla geriye düşmesine eğitimciler tepki gösterdi. Eğitimde acilen sert tedbirlerin alınmasını isteyen eğitim sendikaları, eğitimdeki başarısızlığın şehir gündemine getirilmesini istiyor.

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, Bursa’nın eğitimde geri kalmasını eleştirdi. Ülke genelinde 2006 yılında ÖSS TM puan türünde 19. olan Bursa’nın, 2007 yılında TM puan türünde 23. olabildiğini, 2008 yılında ise TM türünde 32. sırada yer aldığını anlatan Türkoğlu; “ÖSS başarı sıralamasında ise 2006 yılında EA puan türünde 32. olan Bursa, 2007’de 37., 2008’de 33. olmuştur. Sayısal türünde ise son 3 yıldır 20. sırayı korumuştur. 2006 yılında sözel puan türünde 44. olan Bursa, 2007 yılında 47., 2008 yılında ise ancak 51. olabilmiştir. Sonuç olarak yalnızca bir yılda hem OKS’de ve hem de ÖSS‘de sıralamada oldukça geriye düşülmüştür” dedi.

Önümüzdeki sene daha korkutucu bir tablo ile karşılaşmaktan endişe ettiklerini dile getiren Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, şöyle devam etti: “Derslik ve öğretmen açığı sebebiyle şimdiden gerçekçi tedbirler alınmalıdır. Nasıl ki bir takım küme düşerse, öncelikli sorumluluk, teknik direktör, başkan ve yönetimde ise, eğitimde de düşülen kümenin sorumluluğu Milli Eğitim yöneticilerinin ve yerel iktidarındır. Denizli’de bir yılda en az 2 il geneli ortak sınav yapılırken, Bursa’da hiç yapılmamıştır. Bu devran böyle gitmez. Gemi karaya oturmuştur. Radikal kararlar ve tedbirler alınmalıdır. Bursa, ülkemizin her alanında 4. büyük ili, ülke ekonomisine katkıda 2. il, özellikle eğitime yüzde 100 katkı kampanyasında Türkiye şampiyonu olacak, ancak sıra sınavlara ve gerçek başarıya gelince ilk 20’de bile yer alamayacak. Bursa’nın dinamikleri acilen eğitimde devam eden depreme el atmalıdır.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

En Fazla Tıklananlar

Blog Stats

  • 1,269,899 hits
Advertisements
%d bloggers like this: