2008 Öss Sınav Sonuçları, Öss Tercihleri, 2008 Öss ek yerleştirme, Öğrenci Seçme Sınavı

Üniversite mi Meslek mi seçmeli?

Posted on: July 28, 2008

Sevgili gençler,

Mart ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde bir yandan ÖSS başvurularıyla uğraşıyor bir yandan da çalışmalarınıza hız verdiğinizi düşünüyorum.

Tabiki bir de baharın getirdiği huzur ve rahatlama….

Ne kadar güzeldir bu havalarda gezmek, dolaşmak ve arkadaşlarla birlikte dışarda vakit geçirmek.. İçinizden bir “ ahhh ” çektiğinizi duyar gibiyim.

Sanırım önümüzdeki ayların ne kadar önemli olduğunu hatırlatmaya gerek yok. Ama bu zamana kadar içimizde istediği şekilde çalışamamış olan arkadaşlarımız mutlaka vardır. Onlara önerim, olumsuz düşünceleri bir kenara bırakmaları, herşeyin bitmiş olmadığı ve hala yapılabilecek işlerin olduğudur. En azından ÖSS sınavında en çok çıkan konular (olmazsa olmaz konular) üzerinde bu aylarda daha çok durabilirsiniz ve kaçırmış olduğunuz konular için de rehber öğretmenlerinizin de yardımıyla bir program yapıp tamamlayabilirsiniz.

Bu zamana kadar çalışmalarını planlı ve programlı yürüten arkadaşlarımıza da ufak bir tavsiyem, değişik yayınların ÖSS Denemelerini aynen bir sınav disipliniyle çözmeleri olacaktır. Bu sizlere farklı tipte soru tarzlarını görmenizi sağlayacak, hemde 3 saat 15 dakika masadan kalkmadan soru çözebilme, konsantre olabilme yetinizi arttıracaktır.

Ben aslında bu yazımda biraz meslek ve Üniversite seçimi konusundan bahsetmek istiyorum. Genellikle sınava girecek öğrencilerin “ önce puanımı alayım da sonra puanımın yettiği yerlere göre meslek veya üniversite seçerim ” düşencesi içinde olduklarını görüyorum. Aslında ben de o mantıkla hazırlanan biri oldum. Evet arkadaşlar neticede bir Yükseköğretim programına yerleşebilmek için 2008 ÖSS sınavına girmek ve istediğiniz bölüm için belli bir puan ve sıralamaya ulaşmak gerekiyor. Seçeceğiniz bölüm sizi bir meslek sahibi yapacak, ondan para kazanacak, ileride ona göre bir hayat yaşayacak ve belkide hayat arkadaşınızı meslek camiyasından seçme imkanınız bile olabilecektir. Sanırım bu kadar önemli bir seçimin sınav bittikten sonra 1 ay içersinde yapılabilecek olmaması gerek. Onun için zaman ayırmaya değer diye düşünüyorum.

Meslek seçiminden bahsedildiği zaman genellikle de tercih dönemlerinde çok sık karşılaşılan “ Meslek seçmek mi yoksa üniversite seçmek mi daha önemli? ” sorusu insanın aklına geliyor.

Bu sorunun cevabı aslında bir kimsenin herhangi bir konuda doğru seçim yapabilmesi için daha doğrusu sağlıklı karar verebilmesi için her şeyden önce ne istediğini bilmesiyle ilgili.

Meslek seçimi yaparken, öncelikle kendinizi iyi tanımanız, sonra meslekler hakkında bilgi sahibi olmanız ve seçmeyi düşündüğünüz mesleğin gerektirdiği özelliklerle kendi kişisel özelliklerinizin uygun olup olmadığını karşılaştırmanız gerekir.

Üniversite seçimi yaparken de birçok öğrencinin yaptığı gibi;

-Mühendislik eğitimi almak istiyorsan mutlaka teknik üniversite olmalı.

Ya da popülariterisi yüksek olan üniversitelere bir şekilde girelim. Hangi bölüm olursa olsun mantığla yaklaşmanızı önermiyorum. Tabiki Teknik üniversiteler mühendislik alanında kendilerini kanıtlamış olan üniversitelerdir. Ama benim bahsetmeye çalıştığım son dönemlerde üniversitelerimizin sayısı, eğitim kalitesi ve öğrencilere sundukları imkanlar günden güne artmakta. Burada yapılacak en önemli iş sayıları artan bu üniversiter arasından doğru seçim yapmak olacaktır. Bunun içinde şimdiden Üniversitelerin web sitelerini incelemenizi ve hatta bizzat gidip ilgilendiğiniz bölümler veya fakülteler hakkında bilgi almanızı öneriyorum. Sanırım şu sıralar okullar ve dershaneler bu tür organizasyonlar yaparak siz gençlerin doğru bir tercih yapmanız için ellerinden geleni yapıyorlar.

Ben de size yardımcı olması amacıyla Üniversite seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalara değinmek istiyorum. Zaten bu konuları tercih döneminde daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

-Üniversitenin sağladığı burs olanakları nelerdir? Girişte ve okurken ki imkanları (Bursların kesilme durumları)

Üniversitenin yurtdışındaki Üniversiteler ile bağlantıları. Bu sayede öğrenciler oradaki Uluslararası Akademik Değişim Programları ” çerçevesinde öğrencilerine yurtdışında akademik ve kültürel deneyimler yaşama olanağına sahip oluyorlar.

-Yatay Geçişler (Fakülte ve bölümler arasındaki geçişler)

-Çift Anadal (ÇAP) ve Yan Dal programları: Hangi bölümler ve fakülteler arasında yapıldığı

-Üniversitenin siz öğrencilere sunduğu laboratuarın sayısı ve niteliği. Üniversiteler teorik bilgilerin yanında pratik bilgilerin verildiği ve uygulamalı çalışmalarıyla mesleki deneyim kazandıran kurumlar olmalıdır.

-Sosyal ve Kültürel Faliyetler, öğrenci kulüpleri

-Ulaşımı

-Eğitim süresince okutulan dersler ve derslerin içerikleri. (Bu dersler size uygun mu?)

-Vakıf Üniversitesi ise yıllık katkı payları ve ödeme şekilleri.

-Akademik kadrosu. Tam zamanlı ve yarı zamanlı öğretim elemanlarının sayıları.

-Şehir dışından gelecek öğrenciler için barınma ve yurt imkanları.

-Öğretim dili.

Anlaşıldığı üzere sınava hazırlanmakla iş bitmiyor arkadaşlar.

Mutlu bir gelecek için şimdi çalışma ve yorulma zamanı.

Hepinize kolay gelsin….

Advertisements

1 Response to "Üniversite mi Meslek mi seçmeli?"

ösym yeöğretmen olmak için giriyorum.kendimi yiyip bitiriyorum.ösym,ösym benden iyisini bulamazsın

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

En Fazla Tıklananlar

Blog Stats

  • 1,269,900 hits
Advertisements
%d bloggers like this: