2008 Öss Sınav Sonuçları, Öss Tercihleri, 2008 Öss ek yerleştirme, Öğrenci Seçme Sınavı

BAKAN ÇELİK, FAKÜLTELERİ AYIRMAK İSTEYEN REKTÖRLERE TEPKİ GÖSTERDİ

Posted on: August 18, 2008

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Bazı Fakülteleri Birbirinden Ayırmak İsteyen Rektörlere, “Ayırdığınız Zaman Yeni Bir Dekan, Yeni Bir Fakülte Sekreteri, Yeni Bir Havlucu Başı, Yeni Bir İbrikçi Başı… Bu, Bürokrasiyi Artırmak Değil mi ?” Diyerek Tepki Gösterdi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bazı fakülteleri birbirinden ayırmak isteyen rektörlere, “Ayırdığınız zaman yeni bir dekan, yeni bir fakülte sekreteri, yeni bir havlucu başı, yeni bir ibrikçi başı… Bu, bürokrasiyi artırmak değil mi ?” diyerek tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Başkent Öğretmenevi’nde düzenlenen Ortaöğretimde Okul Çeşitliliği Yerine Program Çeşitliliğini Esas Alan Bir Yapıya Geçilmesi Çalıştayı’nın açılışında konuştu. Bakan Çelik, burada yaptığı açıklamada; insan kaynaklarının israf edilmemesi geretiği üzerinde durdu.

Genelde, “benim olsun küçük olsun” anlayışı ile hareket edildiğini söyleyen Çelik, bütünü gören bir bakış açısına ihtiyaç duyulduğunu aktardı. Türkiye’de 60 çeşit lise bulunduğunu dile getiren Çelik, “Bu facia daha önce üniversitelerde de vardı. Hatırlıyorum, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, inşaat fakültesi, makina fakültesi, kimya fakültesi vardı. Bütün bilim dalları bir fakülte olarak geçerdi. Bu da israf. Sonra Mühendislik Fakültelerine dönüştü, Mimarlık- Mühendislik fakülteleri oldu” diye konuştu.

“Şimdi rektörlerimizde yeniden bir şey depreşti” diyen Çelik, şöyle devam etti: “Bakanlığa, (Bizim mimarlık ve mühendisliği ayırın) diye teklif yağıyor. Niye ? Geçinemiyoruz, diyorlar. Ayırdığınız zaman yeni bir dekan, yeni bir fakülte sekreteri, yeni bir havlucu başı, yeni bir ibrikçi başı… Bu, bürokrasiyi artırmak değil mi? Buna gerek var mı? Fen -Edebiyat Fakültelerinin, Fen ve Edebiyat Fakülteleri diye birleştirilmelerine doğrusunu isterseniz başta karşı çıktım. Çünkü, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi farklı kulvarlarda. Ama makine-mühendislik iç içe. Şimdi bir çok üniversiteden bize Fen ve Edebiyat’ı ayırın diye teklif geliyor. Bunun için ciddi bir masraf ve bürokrasi gerekecek. Belki zaman içinde olabilir.” Çelik’in bu sözleri, salonda bulunanlarda tebessüme yolaçtı.

 

ÖSS‘NİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI GEREKİYOR”

 

Hüseyin Çelik, konuşmasında, yıllardır tartışılan üniversiteye giriş sınavına da değindi. ÖSYM‘nin, merkezi sınav yapma açısından son derece saygın bir kuruluş olduğunu dile getiren Çelik, “Bu güne kadar yaptığı sınavlarda en ufak bir şaibe karışmamış, dünyadaki en önemli örneklerden biridir. Bunun böyle olması, ÖSS‘nin doğru bir mantık ile doğru bir zeminde yapıldığı anlamına gelmiyor. ÖSS‘nin yeniden yapılandırılması gerekiyor. YÖK bünyesinde şu anda, üniversiteye giriş ele ilgili bir çalışma var. Ümid ediyorum ki, olgunlaştıktan sonra, bu yaptığımız çalışmanın da sonuçları ile birleştirererek önümüzdeki sezona kısır tartışmaların olmadığı bir yapıyla gireriz” şeklinde konuştu.

 

“TEŞKİLAT YASA TASLAĞI BAŞBAKANLIK’TA”

 

Çelik, ayrıca, uzun bir zamandır üzerinde çalışılan teşkilat yasa taslağının Başbakanlığa gönderildiğini aktardı. Tasarının gelecek yasama döneminde ele alınacağını belirten Çelik, yasanın çıkması ile mesleki ve teknik eğitimin hepsinin tek bir genel müdürlük çatısı altında toplanacağını dile getirdi.

 

“SOKAKTAKİ VATANDAŞIN ÇOCUĞU, BAKANIN ÇOCUĞUNU SOLLUYORSA, BU DEMOKRASİYİ GÖSTERİR”

 

Türkiye’nin her köşesinde bulunan çocuk için eğitim eşitliği olduğunu vurgulayan Çelik, Kızı Büşra Çelik’in bu sene son kez yapılan OKS’ye girdiğini, birinci yerleştirmede herhangi bir okula yerleşemediğini, ikinci yerleştirmelere de müracaat etmediğini hatırlattı.

Çelik, “Bana gazeteci arkadaşlar (Sayın Bakan, kızınız yerleşmedi ne diyorsunuz?) diyerek soru yöneltti. Dedim ki; bizim çocuklarımız annelerinin babalarının kim olduğuna göre yerleşmiyor ki, aldığı puana göre yerleşiyor. Eğer yurdum insanı, sokaktaki vatandaşın çocuğu gelip bakanın çocuğunu solluyorsa, bu memleketteki sağlam yapıyı, demokrasinin işleyişini gösterir” dedi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

En Fazla Tıklananlar

Blog Stats

  • 1,269,899 hits
Advertisements
%d bloggers like this: