2008 Öss Sınav Sonuçları, Öss Tercihleri, 2008 Öss ek yerleştirme, Öğrenci Seçme Sınavı

TORPİL YAPMAKLA SUÇLANAN DEKAN, “EN TEMİZ SINAVI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Posted on: August 29, 2008

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Hakkında Medyada Yer Alan Torpil İddiaları, Fakülte Yönetimi Tarafından Yalanlandı. Sınavı Kazanamayan Kişilerin Basını Kullandığını ve Araştırma İhtiyacı Hissetmeyen Bazı Gazetecilerin de Bu Oyuna Alet Olduğunu Söyleyen Fakülte Dekanı Prof. Dr. Abdullah Uz, “Geçen Yıla Göre Yetenek Sınavlarına Başvuran Kişi Sayısı İkiye Katlanırken, Sonuçlara İtiraz Edenlerin Sayısı Yüzde 90 Azaldı.” Dedi.

Dekan Uz, hakkında çıkan torpil, ilk elemede kalanları sonradan sınava tekrar alma, soruların verilmesi, profesyonel manken kullanılmaması gibi iddiaları düzenlediği basın toplantısıyla cevaplandırdı. Türkiye’nin alanında sayılı fakülteleri arasında yer aldıklarını ve yapılanmalarının tamam olduğunu dile getiren Dekan Uz, göreve ilk geldiğinde sınavlarla ilgili hiçbir belgenin bulunmadığını anlattı. 9 yıldır fakültede torpil imkanı bırakmamak için her yıl yeni yöntemler geliştirdiklerini sözlerine ekleyen Uz, bunda da başarıyı yakaladıklarını iddia etti. Şuan bilimsel metodlarla Türkiye’deki diğer fakültelerde bile olmayan sistemleri kullandıklarını ve ÖSS‘deki gibi sorulara karar veren son hocaları kimseyle görüştürmediklerini belirten Uz, “Yetenek sınavları öncesi soruları uzman heyet oluşturdu. Soruları hazırlayanlarla sınavları yapanlar farklıydı. Aynı zamanda sınavı yapanlarla değerlendirmeyi yapanlar da ayrıydı. Üstelik öğrenciler cevap kağıtlarının isimlerinin bulunduğu yeri katladılar. Bu bölüm hiç açılmadan değerlendirme yapıldı. Yani cevap kağıtlarını okuyanlar, değerlendirenler, öğrencilerin isimlerini asla görmedi.” diye konuştu.

Abdullah Uz, 6 ayrı dalda toplam 96 kontenjanlarının bulunduğunu ve sınavlara toplam bin 356 adayın girdiğini belirtti. Sınava giren aday sayısı geçen yıla göre 2’ye katlanırken gelen şikayetin azaldığını vurgulayan Uz, “30 yıldır girdiğim hiçbir sınav lekeli değildir. Hele en üst tedbirleri aldığımız, her şeyi titizlikle yaptığımız bu sınava asla torpilin ‘t’ si bile karışmamıştır.” şeklinde konuştu. (Mixeriso)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

En Fazla Tıklananlar

Blog Stats

  • 1,269,899 hits
Advertisements
%d bloggers like this: