2008 Öss Sınav Sonuçları, Öss Tercihleri, 2008 Öss ek yerleştirme, Öğrenci Seçme Sınavı

Üniversitelere 2. ek yerleştirme müjdesi

Posted on: September 17, 2008

10 Ekim 2006 16:35
2006-ÖSS sonucunda merkezi yerleştirmede boş kalan kontenjanlar ile ek yerleştirme sonucunda boş kalan ve kayıt yaptırmayan adayların yerine 2006-2007 öğretim yılı için “2. Ek Yerleştirme” yapılacak.Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme  Merkez’indenyapılan açıklamaya göre,YÖK kararı uyarınca, 2006-ÖSS sonucunda merkezi yerleştirmede boş kalan kontenjanlar ile ek yerleştirme sonucunda boş kalan ve kayıt yaptırmayan adayların yerine 2006-2007 öğretim yılı için “2. Ek Yerleştirme” yapılacak. Adayların 2. Ek Yerleştirmede tercih yapabilmesi için 2006-ÖSYS merkezi ve ek yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş (Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programları hariç) olmaları gerekiyor.

2006 yılında özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olan adaylar 2. Ek Yerleştirmeye başvurabilecekler.

Bu çerçevede, merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programları, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tarafından tercih edilebilecek. Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan kılavuzdaki Tablo 4´te yer alan lisans ve Tablo 3B´de yer alan ön lisans programlarını yalnızca, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecekler. Tablo 3A´daki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacak.

BAŞVURU SÜRESİ UZATILMAYACAK

2. Ek Yerleştirme için adaylar 16-18 Ekim 2006 tarihleri arasında başvurabilecekler. 2. Ek Yerleştirmeye ilişkin kılavuz bu tarihler arasında ÖSYM´nin internet sitesinde yayınlanacak. Adaylar kılavuzu aynı zamanda belli yerlerden satın alabilecekler. Satış noktaları daha sonra ÖSYM´nin internet sitesinden ilan edilecek.

Tercih işlemleri liselerdeki başvuru merkezlerinden 2 YTL karşılığında yapılacak. Adaylar, tercih formlarını internet üzerinden de gönderebilecekler. Başvuru süresi kesinlikle uzatılmayacak.

BOŞ KONTENJANLAR

2006-ÖSS sonuçlarına göre merkezi yerleştirmenin ardından yapılan ilk ek yerleştirme sonucunda üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarında toplam 43 bin 255 boş kontenjan bulunuyor. Devlet üniversitelerinin lisans programlarında 8 bin 141, vakıf üniversitelerinin lisans programlarında 9 bin 268, KKTC´deki üniversitelerin lisans programlarında da 6 bin 966 olmak üzere toplam 24 bin 375 boş kontenjan kalmıştı.

Ek yerleştirme sonucunda bu yıl lisans programlarında geçen yıllara göre çok daha fazla açık kontenjan bulunuyor.

Advertisements

5 Responses to "Üniversitelere 2. ek yerleştirme müjdesi"

ne zaman yaa arkadaşlarr bu tercihlerr şimdii hiçç bişey anlamadımm
formları ne zaman alıyorz ne yapıyorz bi açıklık getirin lütfen bilenlerr fıtık olduk yeter yaa bu ögrencilerin çektigi neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
arkadaşla isyanlar sayızz hergünnn

8 ile13 arsında imiş merak etmeyin az kaldı

8_13 ekim ek kontjan yapılacak fakat kıtapcıkların ne zaman cıkcagı acıklanmadı ..

slm arkadaşlar benim sözel1 03lusu 208 08li 239
EA1 03lusu 195 08li 228
puanlar bunlar bana bir yardımcı olursanız büyüklerim çok sevinirim yardım edecek bir büyügüm yok nereler gelir acaba 2yıllık olarak bana tolgacan_000@hotmail.com

cok sey ogrendim

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

En Fazla Tıklananlar

Blog Stats

  • 1,269,900 hits
Advertisements
%d bloggers like this: