2008 Öss Sınav Sonuçları, Öss Tercihleri, 2008 Öss ek yerleştirme, Öğrenci Seçme Sınavı

Part time öğretmenin isyanı

Posted on: September 27, 2008

Part time öğretmenin isyanıEğitim ve Öğretimin yeni bir yıla başladığı şu günlerde Sabah Gazetesi’nde Pervin Kaplan ve Nergis Demirkaya imzalı Öğretmen ve Eğitim yazı dizisi başladı.
Sabah Gazetesinde yayınlanan yazı dizisin ilk gününde ücretli öğretmenlerin durumları ele alınmış.

İşte Part time öğretmenin isyanı :Öğretmen açığı olan okullarda saati 5.6 YTL’ye derse girip ayda en çok 600 YTL kazanan 100 bin part time öğretmen isyan etti: “Sosyal hakkımız yok. Bizler, modern çağın kölesiyiz.” Öğretmenlikte en alt statüdekiler ücretli öğretmenler. Okulların açık olduğu günlerde çalışıyor ve sigortaları yatırılıyor. “Mevsimlik işçi gibiyiz” diyorlar

Onlar “Bir kelimelerine bin yıl köle olduğumuz” öğretmenlerimiz. Kimisi anne babasının izinden giderek bu mesleği seçmiş, kimi de öğretmenine duyduğu sevgiden. Nedenleri ne olursa olsun onlar işlerini çok seviyor. Ancak öğretmenler artık sadece kadrolu olarak çalışmıyor. Aralarında kadrolu, sözleşmeli, ücretli, vekil, usta öğreticiler diye ayrılıyorlar. Son yıllarda ise daha çok ücretli ve sözleşmeli öğretmen sözlerini duyar olduk. Birer yıllık sözleşmeler karşılığı çalışanlara “sözleşmeli öğretmenler”, verdikleri dersler karşılığında ücret alanlara ise “ücretli öğretmenler” deniliyor. İşte bu iki grup kendilerini yalnızca öğretmen olarak tanımlamıyor. Başlarına bir de “modern köleler” ve ücretliler “mevsimlik öğretmenler” tanımlarını ekliyor. Bir de yıllar önce mezun olmalarına rağmen bir türlü mesleğe başlayamamış olanları var ki onlara da “işsiz öğretmenler” diyoruz. Sayılarının 200 bini aştığı belirtiliyor. Bu dizide onların sorunlarını, neden kendilerini köle gibi hissettiklerini, kadrolu öğretmenlerle aralarındaki farkları, yaşadıkları gelecek korkusunun nedenlerini bulacaksınız.

Öğretmenlikteki statüler piramidin basamakları gibi yükseliyor. En üst dilimde kadrolu öğretmenler yer alıyor. Hakları hukuki güvence altında. Onların altında sözleşmeli öğretmenler bulunuyor. Kâğıt üzerinde kadroluların haklarına sahip gibi görünseler de her yıl sözleşme imzalıyorlar, o yüzden de kendilerini “iş güvencesinden yoksun” görüyorlar. Piramidin en alt basamağına gelince işte onlar ücretli öğretmenler. Kendilerini “mevsimlik işçi” olarak nitelendiriyorlar. Onlara “part-time öğretmenler” diyenler de oluyor. Çünkü okulların açık olduğu günlerde çalışıyorlar. Onlar için yaz tatilleri ya da bayramlar “işsizlik” günleri. Çünkü çalıştıkları günler için sigortalılar. Yani yaz tatillerinde ya da bayramlarda sigortaları yatırılmıyor. Öğretmenler ama öğretmen kimlikleri yok, hatta öğretmen evlerine bile giremiyorlar. En fazla ayda 18 gün sigortalı olarak gösteriliyorlar. Hiçbir sosyal hakları yok. İşe başlarken onlarla sözleşme bile yapılmıyor. Onlar kadrolu ya da sözleşmeliler gibi bakanlık tarafından atanmıyor. Ücretleri İl Özel İdare bütçelerinden karşılanıyor.

MÜDÜRLERE BAĞLI

Kaderleri ise okul müdürlerinin “iki dudağı arasında.” Görev yaptıkları okullara kadrolu bir öğretmen geldiği zaman “Sana ihtiyacımız kalmadı” denilerek, gönderiliyorlar. Okul yöneticileri ücretli öğretmen olduklarını söylememelerini istiyor. Çünkü veliler her an gidebilecek bu öğretmenlerin çocuklarını okutmalarını istemiyor. Bakanlık sayılarının 36 bin olduğunu söylüyor. Sendikalara göre sayı 100 binin üzerinde. Çünkü Doğu ve Güneydoğu’daki ilçe ve köylerde İstanbul gibi büyük kentlerdeki varoşlarda onlar görev yapıyor. Kendilerini tarım işçileri gibi “mevsimlik öğretmenler” olarak tanımlıyorlar. Saatleri 5.60 YTL. Haftalık 25 saat ders veren ayda 560 YTL civarında maaş alıyor. Bazı branş öğretmenlerinin ders sayısı düşük olduğu için 400 YTL civarında alıyor. Bunun anlamı bir kadrolu öğretmen yerine 3 ücretli öğretmen çalıştırabilmek.

Advertisements
Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

En Fazla Tıklananlar

Blog Stats

  • 1,269,899 hits
Advertisements
%d bloggers like this: