2008 Öss Sınav Sonuçları, Öss Tercihleri, 2008 Öss ek yerleştirme, Öğrenci Seçme Sınavı

Flaş! Öğrenci affı genişletildi

Posted on: October 15, 2008

Flaş! Öğrenci affı genişletildiÖğrenci affının kapsamı süre olarak genişletildi.
Çeşitli nedenlerle üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilere yeni sınav ve devam hakkı getiren tasarı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda kapsamı genişletilerek kabul edildi. Affın başlangıç tarihi, 28 Haziran 2000’den 7 Haziran 1995’e çekildi. Af kapsamına GATA’dan ve Polis Akademisi’nden ayrılan öğrenciler de dahil edildi.

Öğrenci affı, Meclis Milli Eğitim Komisyonu’nda muhalefet ve iktidar partilerinin oybirliğiyle kabul edildi. Hükümetin 28 Haziran 2000 tarihinden itibaren geçerli olmasına yönelik tasarısı, komisyonda mutabakatla 8. affın tarihi olan 7 Haziran 1995’e çekildi. CHP, DTP ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu affın 12 Eylül 1980 tarihinden itibaren başlatılmasını isterken, MHP 1 Ocak 1995 tarihini teklif etti. Müzakereler sonrasında askeri yetkililerin silahlı kuvvetlere bağlı okullar için af tarihinin 1995’e çekilmesini istemesi de dikkate alınarak 8. affın tarihi olan 7 Haziran 1995’te karar kılındı.

“12 Eylül’le hesaplaşmak için affın sembolik olarak 12 Eylül’den başlatılması” isteği ise Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in çıkarılan 11 aftan 7’sinin 1980 sonrasını kapsadığı söylemesi ve ‘işin sulandırılmamasını istemesi’ üzerine komisyonda reddedildi. Ancak Bakan Çelik’in uzlaşma için CHP’nin ‘aftan hiç yararlanmayanların da kapsama alınması’ teklifini kabul etmesi üzerine 12 Eylül’den bu yana çıkarılan afların hiçbirinden yararlanmayanların da öğrenci affından yararlanması oybirliğiyle kabul edildi.

Advertisements

1 Response to "Flaş! Öğrenci affı genişletildi"

öğrenci affından pmyo öğrencileride faydalana bilecek mi?eğer faydalanamayacaksa polis akademisi öğrencilerine nasıl faydalan ma hakkı doğuyor.bende bir mağdur olarak pmyo öğrencilerinin de faydalanmasını rica ediyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

En Fazla Tıklananlar

Blog Stats

  • 1,269,899 hits
Advertisements
%d bloggers like this: