2008 Öss Sınav Sonuçları, Öss Tercihleri, 2008 Öss ek yerleştirme, Öğrenci Seçme Sınavı

Şiddet oyunlarına milyarca dolar

Posted on: October 20, 2008

Şiddet oyunlarına milyarca dolar  Şiddet içerikli bilgisayar oyunlarına tüketiciler, yılda 30 milyar doların üzerinde para harcıyorGeçtiğimiz günlerde yayımlanan ‘Medyada Şiddet Efsanesi’ adlı kitap, şiddet içerikli eğlencenin baş kaynağı olarak bilgisayar oyunlarını gösterirken oyunlar için tüketicilerin, yılda 30 milyar doların üzerinde para harcadığına dikkat çekiyor.

Kitapta, Eğlence Yazılımları Derneği’nin bilgisayar oyunları üzerine yapılmış bir araştırmasına da yer veriliyor. Araştırmada, “Yetişkin oyuncuların (ki yüzde 39’u kadın) haftada 7,5 saatlerini oyun oynayarak geçirdiklerini ve bilgisayar oyunu oynayan insanların yüzde 84’ünün 18 yaşın üstünde olduğunu açıklamaktadır.” deniliyor. Bilgisayar oyunları ayrıca filmlerden ve televizyonlardan daha etkili bir saldırganlık öğretmeni. Kitapta “Etkileri ne olursa olsun, bilgisayar oyunları -pek çok uzun metrajlı filmin bütçesini geride bırakan oyun geliştirme ve tanıtım bütçeleriyle- muazzam bir ticaret haline gelmiştir.” ifadeleriyle de oyunların geleceğine işaret ediliyor. ABD’de 2004 yılında çıkan ‘Halo 2’ ile ‘Grand Theft Auto: San Andreas’ oyunlarının iki buçuk milyona yakın bir satışla Hollywood filmleriyle başa baş gittiğinden bahsedilen kitapta, 11 Eylül saldırıları gibi olayların da oyunlara yansıdığı anlatılıyor. Yine okurlarla buluşan ve ilk kez dijital oyunları konu alan ‘Kültür Endüstrisi Olarak Dijital Oyun’ adlı kitapta da bilgisayar ya da PlayStation oyunlarının kapitalizmin en önemli metaı haline geldiğine dikkat çekiliyor. Dijital oyunların tarihini ele alan kitap Başkent Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mutlu Binark ile Halkla İlişkiler Bölümü’nde öğretim görevlisi Günseli Bayraktutan Sütçü tarafından kaleme alınmış.

Hollywood filmleri, anında oyun oluyor

Şiddet içerikli bilgisayar oyunları ile şiddet içerikli Hollywood filmleri birbirleri ile sürekli etkileşim içinde. Filmlerin oyunları yapıldığı gibi oyunların filmleri de yapılıyor. Gişe yapan bütün filmlerin birkaç ay içinde oyunları piyasaya sürülürken (Harry Potter, Indiana Jones, Fifty Element), kendisine büyük bir hayran kitlesi oluşturan oyunlar da Hollywood’a ilham kaynağı oluyor. Zindan ve Ejderha (Dungeons & Dragons) ile başlayan bu furya Hitman ile devam etti. Bu hafta ise vizyonlarda yine iki tane bilgisayar oyunu var. Max Payne ve Death Race (Ölüm yarışı). Filmlerden ilki aynı isimli oyunun neredeyse birebir kopyası diyebiliriz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

En Fazla Tıklananlar

Blog Stats

  • 1,270,342 hits
Advertisements
%d bloggers like this: