2008 Öss Sınav Sonuçları, Öss Tercihleri, 2008 Öss ek yerleştirme, Öğrenci Seçme Sınavı

35 FARKLI MİLLETTEN ÇOCUK

Posted on: October 28, 2008

Türk okulunda BM geçidi

Romanya’nın başkenti Bükreş’te faaliyet gösteren Uluslararası Bükreş Koleji (ISB), Birleşmiş Milletler Haftası nedeniyle ilginç bir etkinlik düzenledi.
Okulda eğitim gören 35 farklı milletten çocuğun ülke bayrakları ve milli kıyafetleriyle geçit töreni düzenlediği aktivitede, ayrıca veliler ve büyükelçilik temsilerinin desteğiyle açılan stantlarda ülkelerin el sanatları ve yemek kültürleri konukların beğenisine sunuldu.Ekim ayının 3. haftası Birleşmiş Milletler Haftası olarak kutlanıyor. Bükreş’teki Türk Okulu her yıl farklı aktivitelerle bu haftaya katkıda bulunuyor. Eğitim gören 35 farklı milletten öğrencisiyle birleşmiş milletleri andıran okul, hafta boyunca ülke büyükelçilikleriyle işbirliği yaparak, her kültürün ve coğrafyanın bütün okul öğrencilerine kendini tanıtmasına imkanı sağladı. Okula gelerek etkinliğe katkıda bulunan büyükelçilik temsilcileri ve veliler ülkelerinin cazip özelliklerini tanıtmaya çalıştı.

Haftanın son günündeki aktivitede ise, okulda öğrencisiyle temsil edilen 35 devletin bayrağı milli kıyafetlerini giymiş minik ellerde taşındı. Gösteride miniklerin performansları yoğun alkışlarla karşılandı. Geçit töreninin ardından bazı ülkeler folklor ve ilginç dans gösterileri yaptı. Türk öğrencilerin zeybek ve halayına bazı veliler de iştirak etti. Etkinliğin açılışına katılan Birleşmiş Milletler Romanya Kurumlar Koordinatörü Tudor Şetfanescu, yaptığı konuşmada okuldaki uluslararası dostluk ortamına övgüde bulundu.

Müzik ve dans gösterilerinin ardından açılan stantlarda her ülkenin kültürünü anlatan el sanatları ve yemek zenginlikleri sergilendi. Aktiviteye katılan konuklar, veliler ve büyükelçilik görevlilerinin tanıtım yaptığı stantları ziyaret ederek ülkelerin yemek kültürlerini tanıma ve tatma fırsatı buldu. Türk standı çiğ köfteden içli köfteye, biber dolmasından su böreğine, baklavadan, kuru ve yaş pasta çeşitlerine kadar her milletten katılımcının ilgisiyle karşılaştı.

Öğrenci velisi Dilek Akdağ gördükleri ilgiden memnuniyetini, “Türk veliler olarak herkes kendi yöresinden el sanatı ve yemek getirerek standımızı zenginleştirdik. Bu nedenle diğer ülkelerden daha çok ziyaretçi aldık.” sözleriyle açıkladı.

Hindistan standını tanıtan öğrenci velisi Bavika Hingorani da duygularını, “Burada çok farklı ülkelerin kültür ve geleneklerini görme imkanı bulduk. Biz de standımızda Hindistan havlusu, kumaşlar, kültürümüze ait el işleri ve yemekler ile ülkemizi tanıtmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. Yunanistan standı temsilcisi Adelina da bu etkinlik vesilesiyle okulun yeni kampüsünü görme şansı yakaladıklarını belirtti.

Etkinlikte küçük poşetler içinde pirinç pilavı, ıspanak ve etli yemeklerin ikram edildiği Nijerya standı da ilgi odağı oldu. Standı tanıtan Nijerya büyükelçiliği yetkilisi Ali Basir Magasi, “Türk okulunun kaliteli eğitim ve öğretimin yanında, çocukları iyi terbiye ederek kişilik sahibi olmaları için çalıştığına” vurgu yaptı.

Birleşmiş Miletler Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliğin sonunda ise çekilişle, tenis takımı, paten ve bisiklet hediye edildi.

Etkinliklere dair bilgi veren Uluslararası Bükreş Koleji Müdürü Fatih Göktaş, farklı kültürlerin birbirini tanımasının amaçlandığı aktivitenin verimli geçtiğini belirterek şu görüşleri dile getirdi: “Öğrenci velilerinden fuara büyük katılım oldu. Katılımcılar farklı kültürden etkinliklerle birbirini tanıma imkanı buldu. Yeni kampüs binasını bu vesileyle tanıtmış olduk. İleriki yıllarda farklı şehirlerde başka şubeler açma arzusundayız.

Advertisements

2 Responses to "35 FARKLI MİLLETTEN ÇOCUK"

mükemmel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık, tebrik ederim.

teşekkürler güzel olmuş valla

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

En Fazla Tıklananlar

Blog Stats

  • 1,270,342 hits
Advertisements
%d bloggers like this: