2008 Öss Sınav Sonuçları, Öss Tercihleri, 2008 Öss ek yerleştirme, Öğrenci Seçme Sınavı

Meslek lisesi mezunlarına müjde

Posted on: October 28, 2008

Üniversite kapısından dönen lise mezunlarına müjde. Artık her lise mezunu üniversiteli olacak.

Müjde bizzat yüksek öğretimin başındaki isimden geldi. YÖK Başkanı bugün meslek liselileri de sevindirdi. Ve katsayı adaletsizliğinin kalkacağını açıkladı. Yüksek öğretimle ilgili bir radikal öneri de Cumhurbaşkanı’ndan geldi. Cumhurbaşkanı Gül, “Rektör seçiminde yetkilerimi devretmeye hazırım” dedi.
Dünya
üniversiteleri bilimde çığır açıyor. Türkiye’de ise yüksek öğretim kısır rektör seçimi tartışmalarının gölgesinde kalıyor.

Eğitim sistemimizdeki bu soruna Abdullah Gül’den bugün radikal bir çözüm önerisi geldi. Cumhurbaşkanı Gül, “Rektörleri belirleme yetkimi devretmeye hazırım” dedi.

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL:
‘’REKTÖR SEÇİMLERİNİN ÜNİVERSİTELERDE DERİN YARALAR AÇTIĞINI GÖRÜYORUM… BU KONULARIN CUMHURBAŞKANINA BIRAKILMASININ DA DOĞRU OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM. BEN BU TİP YETKİLERİ SAĞLIKLI KURUMLARA DEVRETMEYE HAZIR OLDUĞUMU SÖYLÜYORUM.’’

Rektör seçimi tartışmalarının üniversitelerde derin yaralar açtığını düşünen tek isim Cumhurbaşkanı değil. YÖK Başkanı da bu konuda Cumhurbaşkanı Gül’le benzer düşüncelere sahip.

YÖK BAŞKANI YUSUF ZİYA ÖZCAN:
“EN BÜYÜK SORUN ÜNİVERSİTEYİ TALEP EDEN 1.5 MİLYON LİSE MEZUNU ÖĞRENCİNİN DURUMU.”

“Üniversiteler beklentileri karşılayamıyor” diyen YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan şimdi daha çok liselinin üniversiteli olması için çabalıyor. Bu yıl tam 1 milyon lise mezunu üniversiteye adım attı. Hedef ise çok daha büyük. YÖK Başkanı, mezun olan tüm liselileri üniversiteli yapma gayreti içerisinde olduklarını açıkladı.

YÖK BAŞKANI YUSUF ZİYA ÖZCAN :
Yeni AÇILAN ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI, İKİNCİ ÖĞRETİMDEKİ GENİŞLEMELER VE AÇIK ÖĞRETİM’İN BÜTÜN BÖLÜMLERİNİN HERKESE AÇIK HALE GELMESİ SAYESİNDE ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA BÜTÜN LİSE MEZUNU ÖĞRENCİLERİMİZE ÜNİVERSİTE İMKANI SAĞLANACAKTIR”

Bu yöndeki çalışmalardan biri de Meslek Liselerini kapsayacak. Meslek liseli öğrencileri üniversite kapısından döndüren ‘katsayı adaletsizliği’ çok kısa bir zaman sonra çözüme kavuşuyor.

Bu liselere önümüzdeki günlerde sınavla öğrenci alınacak. Ve tercih ettikleri yüksekokullar kapatılarak Teknoloji Fakültelerine dönüştürülecek. Buralardaki müfredatı bizzat sektör yani onlara istihdam sağlayacak patronlar belirleyecek. Böylece bu okullardan mezun olanların iş bulma problemi de ortadan kalkacak.

SAMANYOLU HABER

Advertisements

2 Responses to "Meslek lisesi mezunlarına müjde"

Teşekkür ederim

slm arkdalr sızden bı konuda yardım ıstıorum kafamı kurcalıoyor ben meslekı acık ogretım lısesı elektronık bolumu mezunuyum bu sne 2 snelık gecıs yapmayı dusunuorum bıyomekal yada mekatronık sızce olurmu dıploma notum 57 bır yere yerlesırmyım cvplarınızı beklıorum acılll

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

En Fazla Tıklananlar

Blog Stats

  • 1,270,342 hits
Advertisements
%d bloggers like this: